A társadalmi felelősségvállalás a világ minden részén egyre komolyabb feladat a vállalkozások számára. Ez különösen igaz a nyomdaiparra is. A HP és a C Space nemrégiben készült tanulmánya szerint, a latex nagyformátumú nyomtatókat üzemeltető nyomdaipari vállalkozások 85%-a, fenntartható termékeket és gyakorlatokat vezetett be az elmúlt években.
A cégeknek-vállalkozásoknak mérettől függetlenül, gyorsan kell reagálniuk ezekre az igényekre és fontos, hogy ezt egyaránt tekintsék társadalmilag felelős törekvésnek és gazdasági lehetőségnek is. Olyannak, amelyek lehetővé teszik a nyomdai vállalkozások számára, hogy hatékonyabb, megújuló folyamatok révén csökkentsék költségeiket, észszerűsítsék szolgáltatásaikat és új üzleteket nyerjenek azáltal, hogy fenntartható szolgáltatásokat nyújtanak a leginkább környezettudatos ügyfeleknek is.
Miért kell az ágazatnak követnie társadalmi felelősségvállalást?
A kutatások azt mutatják, hogy a nyomdai vállalkozások egyre inkább fenntarthatóbbá váltak az elmúlt években. A Widthwise tanulmánya szerint 2020-ban háromnegyedük kapott környezetvédelmi akkreditációt, és 9%-uk dolgozott ezek megszerzésén. További 16%-uk pedig a házon belüli hulladék mennyiségének csökkentését vagy újrahasznosítását tervezi.
Eközben sürgető és egyre nagyobb igény van olyan alternatív anyagokra, melyekkel kiváltható a PVC, amelyek gyártásáról és ártalmatlanításáról évtizedek óta tudjuk, hogy a káros vegyi anyagok kibocsátása miatt a környezetre veszélyesek. A nagy világmárkák mellett a nyomdaipar is reagál erre az igényre, melynek köszönhetően sok beszállító környezettudatosabb médiát fejleszt, non PVC vagy PVC free jelöléssel, mellyel könnyítik a környezettudatos vásárlást.
A társadalmi felelősségvállalás, mint haszon a nyomdaipari vállalkozásoknak!
Noha a nyomdaipar egyértelműen jelentős előrelépéseket tesz a fenntartható gyakorlatok irányába, még mindig gyermekcipőben jár abból a szempontból, hogyha a társadalmi felelősségvállalást, gazdasági előnyként kell tekinteni a vállalkozás számára. Mindazonáltal a nyomdaipari vállalkozások – mind a nagy, mind a kicsik – sokféleképpen el tudják érni azt, hogy a környezetvédelmi gyakorlatok, idővel pénzügyileg is jól működjenek.
Ezek közé tartozik az energiafogyasztás csökkentése hatékonyabb nyomtatók használatával. Vagy olyan nyomtatók alkalmazása (pl. a HP nyomtató családból), amelyek újrahasznosított vagy újrahasznosítható anyagokat, környezetet kevésbé terhelő festékeket és kevesebb csomagolóanyagot használnak, melyeket tükröznek költségükben is. Mindenképp érdemes a házon belüli energiatermelésre is hangsúlyt fektetni és a gépek működését napenergiával biztosítani. A gépek megújuló energiával történő kiszolgálása mellett, a beruházási sort olyan fejlesztésekkel érdemes folytatni, mely csökkenti a létesítmény rezsi költségeit (további napelemek, hőszivattyú, szigetelés), ezáltal az energia szolgáltatóktól egyre függetlenebb termelőegységgé válhat a nyomda, még inkább csökkentve a karbon kibocsátást.
Emellett a környezetbarát nyomdai szolgáltatások fejlesztése a környezettudatos ügyfelek számára, olyan megkülönböztető tényező lehet, ami nagy mértékben növeli a versenyképességet. Például a nyomdák fenntarthatósági gyakorlatukat, olyan akkreditációkkal igazolhatják, mint az Egyesült Államokbeli székhellyel rendelkező Fenntartható Zöld Nyomtatási Partnerség (SGP), melyet a világ minden részén ismernek és elismernek.
Miért fontos a fentartahatóság mellett a munkahelyi biztonság fokozása?
Az alkalmazottak biztonsága a társadalmi felelősségvállalás fontos aspektusa. A vállalkozásoknak minden erőfeszítést meg kell tenniük a kockázatmentesítés érdekében. A nyomdaipari balesetek leggyakoribb típusai a kézi mozgatás (27%), a megcsúszás és megbotlás (22%), valamint a gépek (22%) miatt következnek be. Minden egyes baleset, hiba, selejtet eredményez, mely még ha környezetbarátabb alapanyagra is készül, felesleges terhelést jelent a környezet számára.
Tehát amellett, hogy környezetbarátabbá kell tenni a nyomtatási szolgáltatásokat, a nyomdáknak javítaniuk kell az alkalmazottak biztonságát a kockázatok csökkentésével, képzésekkel és lehetőség szerint kerülniük kell a kézi kezelést és előnyben kell részesíteni a digitális és mechanikus automatizálást.
Az olyan nyomdákban, ahol az oldószerek (solvent és ECO solvent festékek) és az UV-sugárzás irritálhatja a bőrt, ami bőrgyulladáshoz vezethet, a vállalkozásoknak kevésbé ártalmas vegyszerek és vízbázisú tinták bevezetését kell vizsgálni, amelyek alapvetően egészségesebb munkahelyi környezetet és nyomatkészítést biztosítanak a kapacitás, valamint teljesítmény vesztés nélkül.
Az EU szigorú irányelveket vezettet be a nyomdaipar számára a festékeket illetően is. Jelen szabályzat a nyomdaüzemeltetők törvényes jogait, érdekeit, valamint a társadalmi és közérdek védelmét szolgálja. Ezenkívül a munkaügyi szervezetek és tanácsok szerte az Európai Unióban biztosítják, hogy a munkavállalók biztonságával kapcsolatos jogszabályokat ne hagyhassák figyelmen kívül.
Az alkalmazottak védelmével, valamint az óvó és egészséges környezet kialakításával, a nyomdaipari szolgáltatók növelik a személyzet biztonságát, elégedettségét és megtartását, ami végső soron a vállalkozás egészének hasznára válik.
Mi a helyzet a Nagy PR-nél?
Mi a Nagy PR-nél már elindultunk ezen az úton. HP 800W latex nyomtatóink, vízbázisú festéket használnak. A létesítményünk a legmodernebb elvárásoknak megfelelően, hőszigetelt és megújuló energiaforrással üzemelő hűtés-fűtési rendszerrel működik, melyek energiaellátását, az eszközeink – gépeink mellett, közel 50kW-os teljesítményű naperőmű biztosítja. Alapanyagokban folyamatosan szorítjuk vissza a PVC jelenlétét a minél kisebb ökológiai lábnyom elérése érdekében. Ezek mellett pedig dolgozóink munkahelyi biztonsága elsődleges, akiknek megújult irodánkban, kiemelkedő színvonalú munkakörülményeket biztosítunk. Törekszünk az idei évben az SGP, FSC és GPwA környezetvédelmi minősítések megszerzésére.
Zöld megoldásokban is legyen partnered a Nagy PR!